DIETA W CHOROBIE PARKINSONA

Niestety nie ma jednej idealnej diety, która zapewniłaby nam brak choroby. Niemniej jednak to jak się odżywiamy stanowi ważny element terapii, ponieważ szybkość wchłaniania leków w znacznym stopniu jest uwarunkowana właśnie dietą jaką stosuje pacjent, a dodatkowo wpływa na komfort życia!

Na co zwrócić uwagę komponując posiłki:

  • Jedz 4-5 POSIŁKÓW dziennie
Jest to związane z tym, że często u pacjentów pojawia się szybkie uczucie sytości. Dlatego też lepiej rozłożyć jedzenie na mniejsze porcje w regularnych ostępach czasowych.
  •  UROZMAICONE POSIŁKI
Niedożywienie jest niestety bardzo częstym problemem wśród pacjentów. Wiąże się to z występowaniem w chorobie Parkinsona mimowolnych ruchów co utrudnia posługiwanie się sztućcami (oraz zwiększa zapotrzebowanie kaloryczne, gdyż duża część energii zostaje wydatkowana właśnie na drżenie mięśni). Dodatkowo dana osoba często zmaga się z brakiem apetytu. Warto jeść różnorodnie aby dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych.
  •  RÓŻNOKOLOROWE OWOCE I WARZYWA
Są one bogate w przeciwutleniacze takie jak : Witamina A, C czy  E, które neutralizują wolne rodniki, sprzyjające rozwojowi i postępowi chorób neurodegeneracyjnych.
  • WITAMINA D I WAPŃ
Choroba Parkinsona zwiększa ryzyko upadków i osteoporozy, dlatego w naszym codziennym jadłospisie powinny znajdować się produkty mleczne, bogate w wapń a także ryby morskie tj łosoś, tuńczyk czy dorsz będące źródłem witaminy D (oraz kwasów Omega-3 zmniejszających ryzyko chorób neurodegeneracyjnych)
  •   WODA
Innym dość częstym problemem wśród pacjentów są zaparcia. Dlatego też należy wypijać odpowiednia ilość płynów każdego dnia, nie mniej niż 2 litry.
  •  AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA
Pomoże ona zarówno w podanym wyżej problemie jakim są zaparcia a także wpłynie pozytywnie na cały organizm, zapobiegając rozwojowi innych chorób przewlekłych tj cukrzyca i pomoże zachować sprawność na dłużej. Nie muszą być to sporty ekstremalne wystarczy chociażby codzienny spacer, wszystko się liczy!

WAŻNE – DIETA A LEKI

Najlepiej przyjmować lek 30 min przed posiłkiem lub co najmniej 2 godziny po nim. Związane jest to z tym, że nadmiar produktów bogatych w białko utrudnia wchłanianie lewodopy!

Jeśli masz jakiekolwiek pytania zachęcamy do kontaktu z naszym dietetykiem!

Rejestracja:
☎️ 662 395 415
✉ rejestracja@neurosfera.org