ŚWIATOWY DZIEŃ UDARU MÓZGU 28.10

UDAR MÓZGU to stan zagrażający życiu, w którym dochodzi do obumarcia części mózgu w związku z zatrzymaniem dopływu krwi do jego tkanek.

Dziś chcielibyśmy przedstawić wam objawy, na które należy zwrócić uwagę i podkreślić, że należy w momencie ich wystąpienia jak najszybciej wezwać pomoc dzwoniąc pod numery alarmowe 112 lub 999.

Aby lepiej zapamiętać objawy występujące podczas udaru mózgu stworzono akronim FAST:

F (Face) – TWARZ – jest nie symetryczna, opada jeden z kącików ust oraz zapada się powieka - prosimy poszkodowanego aby się uśmiechnął, wtedy jesteśmy w stanie sprawdzić czy występuje wyżej wspomniana asymetria

A (Arm) – RAMIĘ – osłabienie siły mięśniowej po jednej stronie ciała, może także wystąpić całkowity niedowład - prosimy poszkodowanego o  uściśnięcie nam swoimi dłońmi naszych dłoni, poczujemy że jeden uścisk będzie słabszy, dodatkowo możemy poprosić o podniesienie oby rąk do góry i opuszczenie – zauważymy asymetrie podczas ruchu i w ułożeniu ramion

S (Speech)- MOWA – zaburzenia mowy, jest nie zrozumiała, bełkocząca - prosimy poszkodowanego o powtórzenie prostego zdania np. „Mam na imię Marek”

T (Time) – CZAS- jest tutaj KLUCZOWY ! – Im szybciej osoba u której wystąpił udar otrzyma odpowiednią pomoc tym większe prawdopodobieństwo że zminimalizuje się poważne możliwe szkody neurologiczne !

UWAGA! – Należy wezwać pomoc nawet gdy nie wystąpią wszystkie powyższe objawy! Nie bagatelizujmy potencjalnego zagrożenia!

Nasz specjalista neurolog  DR N. MED. MAŁGORZATA DEC- ĆWIEK będzie się wypowiadać podczas webinaru „Życie po udarze mózgu” dnia 28.10.2021 (czwartek) organizowanego przez Akademię Fundacji Chorób mózgu o godz 18. Temat który rozwinie to „Toksyna botulinowa w leczeniu spastyczności po udarze mózgu - program lekowy, czyli na czym polega leczenie i gdzie można je prowadzić?” Serdecznie zapraszamy do udziału! Więcej informacji na Facebook.