Badanie EEG

Badanie EEG (elektroencefalografii)

Co to jest?

Jest to bezbolesne i nieinwazyjne badanie, które pozwala sprawdzić pracę mózgu poprzez rejestrację fal mózgowych specjalną aparaturą. Badanie to jest pomocne w diagnostyce chorób, zaburzeń układu nerwowego w szczególności padaczki. Lekarz może zlecić wykonanie badania EEG także osobom, które miały uraz czaszki, problemy z pamięcią, snem, przy częstych bólach głowy, w chorobach neurodegeneracyjnych, przy nawracających omdleniach czy zawrotach głowy.

Badanie EEG (elektroencefalografii)
Badanie EEG (elektroencefalografii)
Jak wygląda badanie EEG

Badanie trwa od trzydziestu minut do nawet półtorej godziny w zależności od tego czy jest wykonywane w czuwaniu czy po deprywacji snu. Osoba wykonująca badanie (technik) zakłada na głowę specjalny czepek z elektorami, które za pomocną kabli połączone są z komputerem rejestrującym fale mózgowe. Po założeniu elektrod pacjent leży na leżance i proszony jest o stosowanie się do instrukcji podawanych przez technika takich jak: otwieranie i zamykanie oczu w odpowiednim momencie, obserwację migającego światła czy wykonywanie głębokich i szybkich wdechów i wydechów. Do 5 roku życia i powyżej tego wieku po zaleceniach lekarza na skierowaniu, pacjent zostaje poproszony o wygodne ułożenie się, zamknięcie oczu i próbę zaśnięcia.

Czasami badanie EEG rejestruję się za pomocą kamery, aby móc następnie nagranie to skonfrontować z wynikiem zapisu fal mózgowych.

Opis badania i wnioski przygotowuje uprawiony specjalista neurolog.

Jak przygotować się do badania?

Przygotowanie pacjenta do badania zależy od tego czy zapis będzie wykonywany w czuwaniu czy po deprywacji snu oraz od wieku pacjenta.

Dzień przed badaniem lub w dniu badania należy umyć skórę głowy i nie używać środków stylizacyjnych do włosów tj. żele, pianki, woski, lakiery itp. Zalecane jest zjedzenie lekkiego posiłku, nie można być na czczo. Niedozwolone jest spożywanie napojów stymulujących tj. kawa, mocna herbata, coca-cola, energy drinki. Nie należy też przerywać przyjmowanych na stałe leków, chyba ze lekarz prowadzący zalecił inaczej.

Jeśli zlecone jest badanie po deprywacji snu dodatkowo przygotowanie obejmuje ograniczeniu snu pacjenta.